Izgalmas statisztikákat találtunk a maratonfutás világából. Japánban összességében az élen jár, New Yorkban tavaly 49312 teljesítő volt, a 30. SPAR Budapest Maraton® 5601 célbaérkezővel a rangsor 85. helyére tehető.

009

Kezdjük a legmagasabb számokkal! Tavaly a világon 4810 maratont rendeztek, ezeken 2 millió 66 ezer 962 futó ért célba. Kiemelkedően a legnagyobb eseménynek számít a TCS New York City Marathon a maga 49312 célbaérkezőjével. A sorrend Párizzsal (40173), Londonnal (37562), Chicagóval (37182), Berlinnel (36820) és Tokióval (35293) folytatódik.

Talán meglepő, de a világ legnagyobb maratonfutó nemzete minden bizonnyal a japán. Ugyan a tíz legnagyobb verseny között van öt amerikai, de utána elfogynak a nagy eseményeik. Az első húszban kilenc japán esemény található, viszont az legnagyobb 60-ból 30-at Japánban rendeznek (az USA-ban mindössze 9-et).

A SPAR Budapest Maraton® a maga 5601 célbaérkezőjével a rangsor 85. helyén áll. 1984-ben az első Budapest Maraton a 96. volt 650 teljesítővel. Ezzel párhuzamosan figyelemre méltó, hogy 343 olyan maraton volt, ahol legalább ezer fő ért célba.

Magyarországon tavaly 18 maratont (vagy ahhoz közeli távú versenyt) rendeztek, ezeken összesen 6381-en értek célba, ezzel az országok rangsorában 31. helyen vagyunk. Természetesen Japán az első, 564 299 célba érkezővel, szorosan mögötte az USA található 528 605-tel. Aztán jön Franciaország, Németország, Nagy-Britannia, Spanyolország, s a hetedik helyen egy igen meglepő nevet találunk: a Kínai Köztársaságot, vagyis Tajvant. De Lengyelország „teljesítménye” sem semmi, ők a tizedikek, 43291-en értek célba tavaly lengyel maratoni futóversenyeken.

1979 óta haladja meg az év legnagyobb maratonja a 10.000 célba érkezőt, New York érte először ezt az álomhatárt. Azóta 27 alkalommal szintén itt rendezték a legnagyobb maratont, London hét alkalommal, Honolulu, Boston és Chicago egy-egy alkalommal tudott legnagyobb eseményt rendezni.

(Az adatokat a arrs.net-ről bányásztuk.)